Deprem Sonrası Yapı Hasarına İtiraz etmek, Deprem Yapı Hasarı için Dava Açmak

Deprem Sonrası Yapı Hasarına İtiraz etmek, Deprem Yapı Hasarı için Dava Açmak

Giriş:

Deprem sonrası yapı hasarları, maalesef Türkiye gibi deprem riski yüksek bölgelerde sıkça karşılaşılan bir durumdur. Depremde zarar gören binaların/daire sahipleri, yapılarının hasar tespit raporlarını değerlendirmek ve gerekli düzeltmelerin yapılması için itirazda bulunma hakkına sahiptir. Bu makalede, deprem sonrası yapı hasarına itiraz sürecini adım adım ele alacağız.

İtiraz Süreci:

a. Hasar Tespit Raporunun İncelenmesi: İlk adım, deprem sonrası yapı hasarınızı gösteren ilk hasar tespit raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanır. Rapor hazırlanmadıysa Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na hazırlanması için müracaatta bulunmak gerekir.

Eğer ilan edilen ilk hasar tespiti sonucunda bir hata olduğunu düşünüyorsanız (mesela binanız ağır hasarlı olarak açıklandı ancak siz az hasarlı olduğunu düşünüyorsanız), ilan edilen askı süresi içinde (genellikle 30-60 gün) itiraz edilmelidir.

b. İtirazın Hazırlanması: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilan ettiği yönlendirme doğrultusunda, itiraz dilekçesi hazırlamanız gerekmektedir. Bu itiraz e-devlet üzerinden de açıldı ise oradan daha kolay şekilde yapılabilir. Bu itiraz başvuruda hasar tespit raporundaki yanlışlıkları veya eksiklikleri belirtmelisiniz. Dilekçenizi ya da e-devlet başvurunuzu eksiksiz ve açık bir şekilde yazmaya özen göstermelisiniz.

İtiraz Sonucunun Açıklanması:

İtiraz sürecinin tamamlanmasının ardından, ilgili birim itirazınızı değerlendirir, tekrar yapınıza gelerek yerinde inceleme yapar ve ikinci raporu (nihai sonucu) açıklar. Yapılan itirazınızın kabul edilmesi durumunda, hasar tespit raporunda düzeltmeler yapılır ve e-devlet veya muhtarlıklarda ilan edilir. Çıkan nihai sonuçtan yani ikinci rapordan memnun değilseniz, binanız mesela ağır hasarlı olarak ikinci inceleme sonucunda ilan edildi ise bu sefer dava yoluyla itiraz edebilirsiniz.

Dava Açma Süreci:

İtiraz sonucunun olumsuz olması durumunda, dava açma hakkınız bulunmaktadır. Dava açma süresi, itiraz sonuçlarının e-devlet veya muhtarlık tarafından ilan tarihten itibaren başlar. Bu süre 30 gün olarak belirlenmiştir.

Dava açmak için 30 günü aşmamanız gerekmektedir. Özellikle ağır hasarlı olarak ilan edilen bir binada çok hızlı bir şekilde dava açılmalı ve ilgili mercilere binanın yıkımının durdurulması için başvuruda bulunulmalıdır. Aksi taktirde dava açsanız dahi gerekli müracaatlarda bulunup yıkım sürecini durdurmazsanız, binanız resmi kayıtlarda halen ağır hasarlı olarak kayıtlı olduğu için yıkılır.

Sonuç:

Deprem sonrası yapı hasarına itiraz süreci, belirli adımların takip edilmesini gerektiren bir süreçtir. İtirazınızın sonucu, hasar tespit raporunun düzeltilmesi veya dava sürecine başvurulması şeklinde olabilir. Bu süreçte işin ehli bir avukattan destek almanız, haklarınızı doğru bir şekilde savunmanız açısından çok önemlidir. Makalede belirtilen bilgiler genel bir bilgi sunumu içermekte olup, her durumun/afetin kendine özgü faktörleri bulunabilir.

18.05.2023
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Fatmanur TOPRAK SAYGINER
Fatmanur TOPRAK SAYGINER
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?